Tendencijos: ribotų prisilietimų ekonomika (low-touch economy)

HR KODAS > Naujienos > Tendencijos: ribotų prisilietimų ekonomika (low-touch economy)

FITIN konsultantė dr. Rūta Klimašauskienė dalinasi apibendrintomis įžvalgomis, kokie žmonių (darbuotojų ir vartotojų) elgesio pokyčiai mūsų laukia artimiausioje ateityje.

Ji sako, kad ribotų prisilietimų ekonomika („Low touch economy”) yra nauja realybė, kuriai turime ruoštis:
– antroji (psichologinė) krizės banga. Labiausiai paveiks įmonių darbuotojų įsitraukimą į darbą ir nedarbingumo dienų didėjantį skaičių (krizių istorijos duomenys). Bus žmonių, kurie baimindamiesi užsikrėsti, tiesiog neis į darbą. (žr.pav. – apie žmonių psichologines reakcijas į stiprias krizes ir nelaimes). Beje, psichologė E.Van Hoof atliko tyrimą, kaip karantinas veikia belgų psichikos sveikatą: jau antrąją karantino savaitę lyginant su 2019m. pabaiga, žmonių, patiriančių itin stiprų stresą skaičius išaugo beveik 10proc., o didelį atsparumą stresui turinčių žmonių skaičius sumažėjo nuo 32 iki 25proc.
– sumažėjęs pasitikėjimas higienos dalykais: ar saugu liestis prie kito žmogaus? liesti produktą? Neabejotinai tai keis pakuotes, švaros suvokimą ir socialinius santykius.
– apsipirkimas. VR apsipirkimas? Prekių pristatymas dronais? Robotai asistentai? Kai jau vėl galėsime rinktis – įsigyti tiesiogiai ar nuotoliniu būdu, tikėtina, pirmenybę teiksim nuotoliniam bekontakčiam būdui.
– mūsų identitetas bus daugiau, nei tik mūsų profesinė veikla. Esant ribotiems realiems santykiams virtualus identitetas taps vis svarbesnis. Holivudo filmų vaizdai apie skaitmeninės ir realios tapatybės skirtumus šiandien kaip niekada atrodo realūs ir tikėtini. Matysime vis daugiau eksperimentavimo su skaitmeniniais “aš” įvaizdžiais.
– dar vienišumo aspektas (prilyginamas 15-kai surūkytų cigarečių per dieną), kelionių ir socialinio judėjimo apribojimo ir draudimo dalykai, gresianti arba jau ištikusi bedarbystė, apriboti kontaktai su vyresnio amžiaus asmenimis (kas individualioje realybėje reiškia – nebendrauti su tėvais ir/arba seneliais) ir t.t.

Tai tik keletas žmonių socialinės elgsenos pokyčių, apie kuriuos kalba įvairių sričių ekspertai šiuo metu.
Ką manote jūs? Kas bus svarbu ir kaip mes kaip visuomenė keisimės ne tik artimiausiu metu, bet ir žiūrint į tolimesnę perspektyvą?

Šaltiniai: Board of Innovation “Shifts in the Low touch economy”, World Economic Forum straipsniai.